09 - 11 listopada - Plener jesienny 2007

WARSZTATY Z JIŘIM ŠIGUTEM.

Stałym elementem programu MFF „Kwadrat” są zajęcia plenerowe, które odbywają się raz w semestrze. Podczas pierwszego pleneru w roku szkolnym 2007/2008, zorganizowanego od 9 do 11 listopada w naszym stałym miejscu wyjazdowym – Jeleniej Górze Jagniątkowie – studenci uczestniczyli w atrakcyjnych warsztatach prowadzonych przez specjalnego gościa: czeskiego fotografia Jiři’ego Šiguta. W trakcie warsztatów mogli zapoznać się z oryginalną i bardzo ciekawą wizualnie autorską ideą oraz metodą pracy tego artysty. Jego fotoobrazy powstają bez udziału aparatu fotograficznego, z użyciem wyłącznie światłoczułego papieru.

Jest to rodzaj fotogramów, jednak zupełnie nietypowych; tworzone są w plenerze, z użyciem naturalnych źródeł światła, jakimi są słońce, księżyc, gwiazdy. W bezpośredni kontakt z papierem wchodzą fragmenty przyrody: krzewy, trawy, spadające liście, skały, śnieg, woda płynąca w strumieniu. W czasie naszych warsztatów zaraz na początku zaczął padać gesty śnieg – wśród wirujących śnieżnych płatków studenci wraz z Jiřim Šigutem poszukiwali swoich miejsc na ekspozycje papieru, a potem warstwa śniegu leżąca na łąkach i kamieniach była współautorem ich prac.

Negatywowe obrazy, utrwalane według własnej technologii ciemniowej Jiři’ego Šiguta – prostej i przynoszącej natychmiastowy efekt – są niezwykle piękne, utrzymane w różnych odcieniach sepii. Współdziałanie fotografa z przyrodą oraz z upływającym czasem jest istotą koncepcji tego artysty. Nie chodzi tu bowiem o eksperyment z techniką fotograficzną, ale o sens całego procesu powstawania fotoobrazów. Autor wycofuje się po podjęciu decyzji w jakim miejscu i czasie oraz na jak długo pozostawić w plenerze światłoczuły papier, a efekt tej decyzji jest dla niego w dużej mierze niespodzianką. Zależy bowiem od przypadkowych okoliczności, które zachodzą w trakcie ekspozycji, odbywającej się w czasie od jednego dnia do kilku nawet miesięcy: od pochmurnego lub czystego nieba, od siły wiatru, od drobnych nieprzewidzianych wydarzeń, sprawiających, że źdźbło trawy lub liść utworzy swój obraz w takim, a nie innym kształcie i wyrazistości.

Nasi studenci, którzy po raz pierwszy mieli okazję wykonywać tego rodzaju obrazy, przeżywali wielkie chwile zaskoczenia, kiedy mogli obejrzeć rezultat swoich działań w trakcie własnoręcznej obróbki ciemniowej. Wkrótce też mogli porównać własne obrazy z dziełami Jiři’ego Šiguta, zaprezentowanymi podczas jego wieczoru autorskiego. Autokomentarz ukazujący drogę, którą fotograf ten przeszedł zanim zaczął tworzyć takie właśnie obrazy, pozwolił studentom poznać niezwykle ciekawą, oryginalną postawę artystyczną. Niewątpliwie wywarła ona na nich wielkie wrażenie – ujawniło się to już następnego dnia po powrocie z pleneru, kiedy to żywiołowo kibicowali Jiři’emu Šigutowi na wernisażu zbiorowej wystawy „Lustro Natury” we wrocławskim Arsenale, w której brał on udział.

E.Ł.

Plener jesienny 2007