Marek Gardulski

Spotkanie autorskie

14 marca 2009 był w Szkole dniem ważnych wydarzeń i wielu emocji. Zaraz po bardzo udanym przeglądzie semestralnym prac studentów I roku odbyło się spotkanie ze znakomitym fotografem Markiem Gardulskim. Było to już trzecie w tym roku akademickim spotkanie autorskie w ramach przedmiotu „Polska fotografia współczesna”.

Marek Gardulski to fotograf średniego pokolenia, którego prace mają za sobą tradycję trzech pokoleń: już jego dziadek Bolesław Gardulski (1885-1961) zajmował się tą dziedziną, uprawiając ją jako sztukę – był jednym z czołowych polskich piktorialistów. Ten szczególny rodzinny kontakt z fotografią sprawił, że „od zawsze” było dla niego oczywiste, iż robienie zdjęcia jest działaniem artystycznym. Przedstawił bardzo ciekawy wybór swoich prac, przygotowany specjalnie na spotkanie u nas i wykraczający znacznie poza to co można znaleźć na jego stronie internetowej. Była to opowieść o własnej drodze poprzez fotografię i jednocześnie wykład, który sytuował jego prace na tle przemian w polskiej fotografii współczesnej, a także w kontekście szerzej pojętej sztuki: malarstwa, literatury, teatru.

Wielkim tematem jego twórczości jest od jej początku autoportret, którego koncepcja i estetyka przechodziła w ciągu ponad trzydziestu lat pracy znaczącą ewolucję. Mogliśmy więc zobaczyć, opatrzone atrakcyjnym autorskim komentarzem, piękne, symboliczne autoportrety z końca lat 70. i z lat 80. oraz późniejsze, oparte już na stylistyce czystego dokumentu. Rozwijają one niezwykle ciekawą grą z samym sobą, czasem, przypadkiem i fotografią. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli jeszcze wyjątkową okazję obejrzenia oryginalnych fotografii na papierze, skopiowanych mistrzowsko w klasycznej technologii chemicznej ciemni.

Więcej o Marku Gardulskim: www.gardulski.pl

Elżbieta Łubowicz