13 czerwca 2009 roku - Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Tomaszczukiem

Na czwarte w tym roku akademickim spotkanie autorskie w ramach przedmiotu Polska Fotografia Współczesna zaprosiliśmy Zbigniewa Tomaszczuka. Zarówno wykład, jak i sama osoba tego znakomitego fotografa okazały się tak ciekawe, że rozmowa z nim toczyła się jeszcze dwie godziny po planowym zakończeniu zajęć...

Zbigniew Tomaszczuk, urodzony w 1949 roku, to fotograf, którego szczególnie interesują dokumentalne aspekty fotografii. We własnej twórczości często posługuje się tym medium także na sposób konceptualny. Zajmuje się również historią i teorią fotografii; jest autorem wielu publikacji dotyczących tej dziedziny, w tym trzech książek: Łowcy obrazów, Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii oraz Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej. W latach 2000-2003 był redaktorem naczelnym „Kwartalnika Fotografia”, a od 2006 roku jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie naukowo-artystycznego pisma o fotografii Camera obscura. Pracuje także jako pedagog: wykłada w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz w Akademii Fotografii w Warszawie i w Warszawskiej Szkole Reklamy.

Przedstawiając swoje prace, Zbigniew Tomaszczuk szczególną uwagę poświęcił kilku istotnym dla polskiej fotografii postaciom, które miały znaczący wpływ na jego twórczość oraz rozwój świadomości w dziedzinie fotografii. Byli to przede wszystkim: Jerzy Busza, Urszula Czartoryska, Juliusz Garztecki, Marek Grygiel, Stefan Wojnecki. Z perspektywy czasu stało się dla niego jasne, że to spotkania z wieloma wspaniałymi, interesującymi ludźmi, które możliwe stały się dzięki fotografii, były ważniejsze nawet niż same fotografie.

Szczególną uwagę w swoim świetnym, żywo poprowadzonym wykładzie bohater dnia poświęcił fotograficznemu dokumentowi, twierdząc, wbrew wielu opiniom, że współcześnie nie tylko nie stracił on swojego znaczenia, ale wręcz je wzmocnił. Dokument o subiektywnym, autorskim charakterze jest bowiem wciąż niezastąpiony jako osobisty komentarz do dziejących się na naszych oczach, niepowtarzalnych wydarzeń. Zachęcał studentów do zastanawiania się nad tym, co z mijających właśnie sytuacji może być warte utrwalenia i przekazania przyszłym odbiorcom.

Dzięki spotkaniu ze Zbigniewem Tomaszczukiem, fotografem i człowiekiem pasjonującym się fotografią w wielu jej aspektach, studenci mogli przekonać się, że dokumentowanie otoczenia to coś więcej niż relacjonowanie. Może stać się ono wspaniałą życiową przygodą, sposobem na twórcze przeżywanie własnego życia.

Więcej o Zbigniewie Tomaszczuku:

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Tomaszczukiem