Spotkanie z Andrzejem P. Batorem

Na spotkaniu autorskim w dniu 12 lutego 2012r., w ramach przedmiotu Polska Fotografia Współczesna, słuchacze Kwadratu poznali Andrzeja P. Batora i jego twórczość. Zajmuje się on nie tylko fotografią, ale także projektowaniem graficznym oraz teorią i krytyką sztuki. Profesor Andrzej P. Bator prowadzi Pracownię Fotomediów w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej ASP, kieruje na tej uczelni edukacją studentów w zakresie fotografii – toteż spotkanie dotyczyło nie tylko jego dorobku fotograficznego, ale również zagadnień związanych z nauczaniem fotografii.

Po obejrzeniu multimedialnej prezentacji obejmującej trzy serie prac: Miejsca niepamięci, Martwe natury pamięci i Anamnesis oraz krótkim autokomentarzu, dotyczącym także najnowszej serii Gratias ago, rozwinęła się ciekawa rozmowa, w trakcie której na kilka pytań słuchaczy Andrzej P. Bator odpowiadał ciekawymi mini-wykładami, poruszającymi istotne dla współczesnej fotografii zagadnienia.

Omawiana była różnica między fotografią klasyczną a cyfrową; nasz gość skupił się tu na porównaniu ze sobą istoty ziarna i piksela – podstawowych dla jednego i drugiego rodzaju fotografii elementów ich budowy. Mówił także o relacji między fotograficznym warsztatem a samym obrazem w fotografii i jego znaczeniem.

Niestety, nie powstał obszerny zdjęciowy materiał dokumentacyjny, bowiem nasz gość zdecydowanie poprosił o niefotografowanie go. Wielka szkoda, bo było to spotkanie z bardzo żywą relacją między wykładowcą i słuchaczami, z dużą ilością poczucia humoru oraz z wyrażanym oklaskami aplauzem.

E. Ł.

Więcej o Andrzeju P. Batorze:

www.asp.wroc.pl

www.fotopolis.pl