„Autoportret i Inscenizacja” - Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”

Wystawa fotografii studentów z Polski, Niemiec, i Czech podsumowująca Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne.

Wrocławskie Międzynarodowe Forum Fotografii KWADRAT wiosną 2004 roku (05 - 09. 05. 2004) zorganizowało warsztaty fotograficzne zatytułowane „Autoportret i inscenizacja”. W warsztatach wzięli udział studenci i absolwenci uczelni artystycznych (specjalność fotografia) z Niemiec, Polski i Czech. Z Niemiec grupę swoich studentów przywiozła prof. Tina Bara z lipskiej Hochschule Für Graphik und Buchkunst, z Czech Vaclav Jirasek z Pragi, natomiast z Polski w warsztatach udział wzięli studenci Międzynarodowego Forum Fotografii KWADRAT oraz studenci i absolwenci innych szkół fotograficznych, którzy pracowali pod kierunkiem Piotra Komorowskiego.

Autoportret fotograficzny i problem fotografii inscenizowanej to niezwykle ważne obszary we współczesnej fotografii - studenci biorący udział w warsztatach mieli okazję zmierzyć się z ciekawymi i zarazem trudnymi zagadnieniami.

Tytuł wystawy w pewnym sensie stanowi pytanie skierowane do młodych twórców, pytanie o to, jak rozumieją swe miejsce we współczesnym świecie, pytanie o tożsamość. Nic więc dziwnego, że tytułowy problem autoportretu i inscenizacji potraktowali oni bardzo szeroko, że stał się on dla nich również zachętą do zamanifestowania swego stosunku do medium fotografii i do różnorodnych, obecnych w sztuce współczesnej estetyk. Wystawa pomyślana została jako forma konfrontacji czy może raczej jako forma specyficznego dialogu pomiędzy rozmaitymi postawami wyrastającymi z odmiennych tradycji artystycznych. Najważniejszy jest przy tym autentyzm i świeżość tych realizacji oraz duża inwencja formalna i stylistyczna autorów

• Kuratorami wystawy są:
  • Tina Bara, Vaclav Jirasek, Piotr Komorowski, Elżbieta Łubowicz, Marek Śnieciński

Uczestnicy wystawy:

Z Niemiec: Cornelia Briel, Georg Brückmann, Kathleen Busies, Nathalie Dampmann, Fine  Freyberg, Ester Hoyer, Susanne Huth, Susanne Kaiser, Manuela Kasimir, Julia Mueller, Penelope Müller, Alexander Schmidt, Sandra Schubert, Anne Stolmar, Anna VoVan.

Z Polski: Anna Bujacz, Agnieszka Jeziorska, Jarosław Junik, Agnieszka Kłos, Marta Kochanek, Mariusz Kozaczka, Joanna Pietrzyk, Krzysztof Saj, Jerzy Samulski, Kinga Siwek, Michał Straczycki, Beata Urbańska, Iwona Wojtycza, Robert Wyłupek, Teresa Zielińska.

Z Czech: Jitka Teubalova, Hana Nemečkova.

„Autoportret i Inscenizacja” - Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”