FOTOGRAFIE DO KWADRATU W ŁODZI ,MAJ 2005 r

Mówi się, że Międzynarodowy Festiwal Fotografii ratuje Łódź przed kompletnym zapomnieniem mediów. Oczywiście, jest w tym stwierdzeniu wiele przesady, ale po zakończeniu każdej edycji Festiwalu w widzach pozostaje jedno - niezapomniany smak obrazu. Trwałość i intensywność tego wrażenia świadczy o doskonałym doborze zdjęć i zaproszonych artystów.

Podniszczona, zabytkowa Łódź jest miejscem magicznym. Miłośnicy zabytkowej architektury przemysłowej oraz wszyscy, którzy znają nieco wojenną historię tego miasta, zwłaszcza jej epizody na terenie getta, odnajdą w Łodzi ślady tamtych czasów i estetykę industrialu. Najwyraźniej wyczuwa się zderzenie tych tradycji w salach wystawowych Festiwalu, czyli w fabrykach Karola Scheiblera.

Fotofestiwal to impreza o ugruntowanej pozycji wśród fotografów i profesjonalistów zajmujących się obrazem. Mimo zaledwie kilku lat istnienia na rynku wydarzeń kulturalnych, zdobył sobie uznanie artystów, zawodowych fotografów i krytyków sztuki. Formuła Międzynarodowego Festiwalu jest szeroka. W tym roku w ramach samej Fabryki Fotografii, czyli przeglądu szkół artystycznych, na ścianach starych fabryk łódzkich gościły nie tylko znane w Polsce akademie sztuk pięknych, szkoły prywatne, ale także prestiżowe uczelnie z siedmiu krajów rozrzuconych na całym świecie.

Wśród wybranych szkół fotograficznych, które zaprezentowały swoją specyfikę oraz przedstawiły prace najzdolniejszych uczniów, znalazł się również wrocławski KWADRAT. Ta szkoła (w pełnej nazwie - Międzynarodowe Forum Fotografii „Kwadrat”) już po raz drugi zaprezentowała się na tej jednej z największych i najgłośniejszych imprez fotograficznych w Polsce. To spore wyróżnienie, biorąc pod uwagę fakt, że ma ona zaledwie dwuletni dorobek artystyczny.

Wrocławska szkoła postawiła na swobodę kreacji i myślenia. Opłaciło się, bo studenci KWADRATU stworzyli swoimi pracami interesującą przestrzeń, w której każdy z nich w otwarty sposób, odmienny od pozostałych, wyraził siebie. Szkołę reprezentowali w tym roku: Agnieszkia Kłos, Marta Kochanek, Joanna Pietrzyk, Krzysztof Saj, Jerzy Samulski. KWADRAT kształci swoich studentów w bardzo szerokim kontekście kulturowym. Wybór mocnych i niekiedy odważnych obyczajowo zdjęć był tego dowodem. Widzowie nie przechodzili obojętnie obok prowokujących aktów kobiecych Agnieszki Kłos i naturalistycznego reportażu Marty Kochanek. Równie oryginalnie wybrzmiał introspektywny cykl Joanny Pietrzyk, dojrzała refleksja nad przestrzenią miejską Krzysztofa Saja, a także seria Jerzego Samulskiego oparta na deformacjach ciała. Wydaje się, że Międzynarodowe Forum Fotografii postawiło przede wszystkim na dialog jako metodę kształcenia. Otwiera i umożliwia swobodny rozwój studentów, poważnie zainteresowanych fotografią jako językiem sztuki.

AGNIUSZA

Tereny wystawowe FotoFestiwal Łódź 2005