SPOTKANIE Z IVANEM PINKAVĄ

22 kwietnia 2006 roku odbyło się w Szkole dawno wyczekiwane i przygotowywane wydarzenie: spotkanie autorskie Ivana Pinkavy, znakomitego czeskiego fotografa i zarazem jednego z najciekawszych artystów tego kraju. Pinkava, w towarzystwie swojego asystenta oraz kilku studentów, przyjechał do Wrocławia specjalnie na to spotkanie. W jego trakcie nasi studenci obejrzeli komentowany przez autora (ze świetnym tłumaczeniem Reginy Solovej) interaktywny pokaz jego wielkiej wystawy, która odbyła się w praskiej Galerii Rudolfinum w czerwcu 2005 roku. Wystawa była podsumowaniem dwudziestoletniej pracy tego artysty, tworzącej rozwijający się w czasie, wielki wielowątkowy esej na temat człowieka i jego natury oraz istotnych wartości wyznaczających jego kondycję w świecie.

Prace Ivana Pinkavy to czarno-białe, inscenizowane portrety. Nawiązują do wielkich motywów w europejskiej kulturze, mających swoje źródło w greckiej mitologii oraz Starym i Nowym Testamencie. Takie tematy jak Narcyz, Bachus, Kastor i Polluks, Kain i Abel, Salome, Baranek Boży na jego fotografiach otrzymują nową formę, nieraz odległą od klasycznych ich wyobrażeń. Odwołując się w swoich inscenizacjach do przedstawień znanych z renesansowego i barokowego malarstwa, Ivan Pinkava inicjuje dialog między współczesnością a kulturową tradycją. W starych motywach tematycznych, symbolizujących różne aspekty ludzkiej natury i ludzkiego losu odkrywa nowe ich interpretacje, które mogą pojawić się z perspektywy człowieka współczesnego.

W tej koncepcji istotną rolę odgrywa fotografia - nowoczesne medium w zestawieniu z klasycznymi realizacjami malarskimi podejmowanych tematów. Kluczową rolę dla znaczenia wielkiego fotograficznego eseju Ivana Pinkavy ma fakt, iż każda z ukazanych tu postaci jest nie tylko symboliczną inscenizacją, ale także portretem konkretnej, żyjącej osoby. Ich twarze i ciała, odzwierciedlające dramatyczne koleje losu, jakie im przypadły w udziale, wpisują się w tradycję wielkiej opowieści o człowieku, ukazując prawdziwych bohaterów naszego czasu, którymi jesteśmy my wszyscy. Tytuł wystawy w Rudolfinum: „Heroes” mówi o tym, że obecnie także powinniśmy mierzyć siebie tą samą miarą, którą przykładamy do historycznych i mitycznych wielkich postaci.

W drugiej części spotkania Ivan Pinkava wraz z pozostałymi gośćmi zaprezentowali jeszcze najciekawsze prace jego studentów z praskiej Wyższej Szkoły Artystyczno-Przemysłowej, a także obejrzeli prace dyplomowe absolwentów MFF ‘Kwadrat”. Na zakończenie studenci mieli wspaniałą możliwość przyjrzenia się z bliska przywiezionym przez Ivana Pinkavę oryginalnym jego pracom na papierze. Poza bezpośrednim kontaktem z prawdziwą skalą dzieł, które poznali wcześniej na ekranie, studenci mogli także zobaczyć wspaniałe kopie, które są rezultatem rzadko spotykanego mistrzowskiego warsztatu tradycyjnej czarno-białej fotografii.

Elżbieta Łubowicz

Strona internetowa Ivana Pinkavy: ivanpinkava.com