11 i 12 listopada – plener jesienny w Jagniątkowie

Organizowane raz w semestrze zajęcia plenerowe to stała tradycja Szkoły. Poprzednie plenery odbywały się w Przesiece k. Jeleniej Góry; tym razem wyjechaliśmy w nowe miejsce, do Jagniątkowa – wypoczynkowej miejscowości położonej również w Karkonoszach. Jesienno-zimowy plener przynosi zawsze niespodzianki, jeśli chodzi o pogodę – i to jest również jego atrakcja, bo z tego względu przebieg zajęć pozostaje do końca zagadką. Plener zaplanowany był na świąteczno-wyborczy weekend 11 i 12 listopada. Prawdziwie jesienna pogoda w tych dniach (wiało, lało, kropiło i padało – deszcz i śnieg) uniemożliwiła zorganizowanie tradycyjnego ogniska. Stworzyła za to znakomite możliwości nauki wykonywania zdjęć w trudnych warunkach atmosferycznych, co może przynieść szczególnie ciekawe efekty (zobaczymy na semestralnym przeglądzie...). Zła pogoda nie przeszkodziła jednak, a nawet wsparła, najistotniejszy cel wyjazdów plenerowych: wzajemne poznanie się i integrację „starych” studentów z nowymi. W dużym, wygodnym budynku ośrodka RAWAR było dość miejsca na długie rozmowy w większych i mniejszych gronach. Wydarzeniem pleneru, na którym tłumnie stawili się wszyscy studenci – I i II rok, także część absolwentów i sporo osób towarzyszących – była przeprowadzona przez Roberta Wyłupka projekcja filmu „Człowiek z kamerą” Dżigi Wiertowa: klasyka awangardowego kina (rok 1929), ale nowoczesna do dziś, mimo kolosalnego postępu w technice filmowej.

Teraz czekamy na Jagniątków wiosną: tym razem będzie można pewnie lepiej wykorzystać przepiękne pejzaże górskie, a także bezpośrednie sąsiedztwo willi Gerharta Hauptmanna, atrakcyjnej i ze względu na architekturę, i niezwykły park.

Plener Jesień 2006