„Cyrkulacje” wystawa słuchaczy MFF KWADRAT w Galerii Skene w Jeleniej Górze

15 grudnia 2011 r. w Galerii Skene w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida odbył się wernisaż wystawy „Cyrkulacje”. Swoje prace prezentuje tutaj pięć osób: Edyta Antoniewicz, Tomasz Horak, Agnieszka Michalak, Magda Piejko oraz Ewa Wanat-Gałka.

„Cyrkulacje – Wrocławski Festiwal Ruchu” to przedsięwzięcie, które poświęcone jest tańcowi i rozmaitym formom teatralnego ruchu. Słuchacze Międzynarodowego Forum Fotografii „KWADRAT” towarzyszyli już dwóm edycjom tego wydarzenia (w 2010 i 2011 r.), wykonując fotograficzną dokumentację i realizując swoje artystyczne projekty.

Fotografowanie tańca i scenicznego ruchu jest bardzo trudnym zadaniem, gdyż to, co się przed nami rozgrywa, jest nieustanną metamorfozą. To uwodzicielska, migotliwa i zmienna rzeczywistość, która wciąż wymyka się próbom pochwycenia jej i „zamrożenia” w fotograficznym kadrze. Słuchacze MFF „KWADRAT” znakomicie poradzili sobie z tym fotograficznym wyzwaniem. Ich zdjęcia wykonywane były z pozycji uczestników, zanurzali się w festiwalowe wydarzenia (warsztaty, przygotowania spektakli), poddawali się ich atmosferze i ich wewnętrznym rytmom, a równocześnie szukali w tej przestrzeni miejsca dla siebie. Niezwykle ważne jest to, że udało im się przy tym zachować specyficzną „przezroczystość”. Chodziło bowiem o to, by obecność kamery nie wpływała na zachowania uczestników festiwalowych wydarzeń, by fotograf z kamerą nie burzył atmosfery skupienia.

W centrum zainteresowania fotografów byli ludzie, ich ciała (czasem fragmenty ciał), ich gesty, tworzące się między ludźmi relacje, ale także sposób, w jaki ich ciała definiowały otaczającą je przestrzeń. Powstałe fotografie układają się w pięć narracji o wyraźnym autorskim charakterze. Są to opowieści o skupieniu, o ruchu, który bywa też medytacją, o dotyku wyznaczającym granice ciał i o dotyku otwierającym przestrzeń ciała. Dzięki ich pracom – dojrzałym, pełnym niuansów – z których zbudowane zostały fotograficzne sekwencje, widzowie, choć przez chwilę, mogą poczuć się uczestnikami festiwalowych zdarzeń, mogą poczuć magię ruchu i dotyku.

kurator wystawy Marek Śnieciński

Kierownikowi Galerii Skene, Panu Januszowi Jaremenowi składamy serdeczne podziękowania za umożliwienie prezentacji zdjęć naszych słuchaczy.

Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz
Cyrkulacje - wernisaz